Pomysły na własną małą firmę

Rezygnacja z etatu na rzecz rozwijania własnego biznesu może być dobrą drogą do rozwoju zawodowego i poprawy jakości życia. Powinniśmy jednak pamiętać, że droga ta wymaga od nas dużej samodzielności oraz wiedzy o rynku i księgowości czy podatkach. Rozwój własnego biznesu niejednokrotnie wymaga również zaangażowania finansowego.

W przypadku nieprzewidzianych wydatków i braku możliwości finansowania ich ze środków własnych z pomocą przyjść mogą banki bądź instytucje pożyczkowe. Wybierając pożyczkodawcę, należy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa współpracy z daną instytucją.

Zazwyczaj na początku swojej przedsiębiorczej drogi decydujemy się na otwarcie małego biznesu. Zwykle przysparzają one mniej trudności niż duże przedsięwzięcia. Nie wymagają też angażowania dużych nakładów finansowych i innych zasobów (np. pracowników, powierzchni biurowych lub magazynowych). Do najpopularniejszych należą te najbardziej kreatywne, internetowe, a także mobilne.

Jakie pomysły?
Pomysły na biznes, które są zgodne z silnym rynkowym trendem, mogą stać się dla nas najbardziej przyszłościowe i perspektywiczne. Warto je tropić i być na bieżąco – nawet jeśli teraz wydają się one trochę szalone i niszowe. Obecnie możemy mówić o kilku kluczowych trendach. Należą do nich np. sprzedaż produktów i usług przez internet, zdrowy tryb życia, ekologia, media społecznościowe, dostępność online 24 h.

Pierwszym przykładem niech będzie tworzenie internetowych stron WWW. Największe zapotrzebowanie jest wciąż ze strony mikropodmiotów, które chcą pokazać swoje produkty, usługi i doświadczenia internetowej społeczności. Przygotowanie dobrego projektu, wdrożenie go, a także zastosowanie praktycznych i nowatorskich rozwiązań cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów.

Innym ciekawym pomysłem jest wyspecjalizowany i spersonalizowany coaching. Taki coaching może być prowadzony w różnych dziedzinach – od najpopularniejszego doradztwa dla organizacji (np. rozwiązywanie konfliktów, sposoby radzenia sobie ze stresem) po coaching związany z rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi.

Nie mniej popularny jest także catering, zwłaszcza ten podążający za aktualnymi trendami żywieniowymi. Kluczowy wydaje się catering wegański, a także ten znacznie wykraczający poza standardy polskiej gastronomii średniej półki. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również warsztaty kulinarne – jako alternatywa dla tych, którzy wolą gotować sami, lecz nie mają niezbędnych umiejętności.

Na uwagę zasługują ponadto mobilne salony kosmetyczne i fryzjerskie, które swą ofertę kierują głównie do seniorów i osób zapracowanych. Dotychczas nie były popularne na tak dużą skalę jak obecnie.

To tylko nieliczne przykłady możliwych kierunków działania – zdecydowanie niskonakładowych. Co zrobić jednak, gdy nie mamy zgromadzonych wystarczających środków na prowadzenie własnej działalności?

Brak środków?
Brak własnych środków na sfinansowanie naszych pomysłów nie wyklucza możliwości ich realizacji. Szybki i łatwy dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania – takich jak pożyczki – sprawia, że możemy myśleć nie tylko o inwestowaniu w rozwój firmy, ale zaspokajaniu bieżących i trudnych do przewidzenia potrzeb finansowych. Co jest przy tym najważniejsze? Przede wszystkim krótki czas realizacji, minimum formalności i dostępność oferty pożyczkowej. Tezę tę potwierdza wypowiedź Michała Kuchty odpowiedzialnego za rozwój produktów w Provident Polska: Przy zaciąganiu pożyczki dla przedsiębiorców przede wszystkim liczy się czas. To, czy na pieniądze będzie czekał dzień czy tydzień, ma kluczowe znaczenie. Równie istotna jest dostępność oferty, a także ograniczone formalności związane z udzieleniem pożyczki. Przy kredytach bankowych wymagane jest przedłożenie licznych dokumentów, wypisów, czasami zabezpieczeń. Dla mikroprzedsiębiorców dostosowanie się do tych wymogów jest często poza zasięgiem formalnym czy nawet organizacyjnym.

Jak widać, pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Powinniśmy jednak pamiętać, by sprawdzić dokładnie firmę, w której zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę. Zobowiązanie będzie nam ciążyło na dłuższy czas, dlatego współpraca z solidnym i znanym na rynku pożyczkodawcą wydaje się kluczowa.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone