Podgrzewacze tytoniu

Podgrzewacze tytoniu alternatywą po zakazie mentoli?

Palenie papierosów zabija rokrocznie ponad 650 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej – z tego też względu i dla ochrony zdrowia osób palących oraz ich otoczenia, postanowiono wprowadzić zakaz mentoli. Od 20 maja 2020 roku nie można sprzedawać papierosów klikanych i mentolowych, co ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców UE, w tym oczywiście Polski. Po wprowadzeniu zakazu wiele osób rozpoczęło poszukiwanie alternatywy – poza elektronicznymi papierosami mówi się też o podgrzewaczach tytoniu. Czy to rzeczywiście dobra opcja?

Podgrzewacze tytoniu – ratunek po zakazie mentoli?

W przeciwieństwie do elektronicznych papierosów, podgrzewacze tytoniu nie mają długiej historii – pojawiły się całkiem niedawno i z miejsca stały się ciekawą alternatywą dla różnego rodzaju wyrobów tytoniowych. Urządzenie składa się z podgrzewacza i przenośnej ładowarki, przypominając z wyglądu nieco e-papierosa, ale funkcjonalnie znacząco się od niego różniąc. Przede wszystkim dlatego, że nie dokupuje się do nich liquidów, ale wkłady tytoniowe, które przypominają tradycyjne papierosy mentolowe. Można je kupić w paczkach, zawierających zwykle 20 sztuk wkładów.

Jak to działa? Urządzenie podgrzewa tytoń znajdujący się we wkładzie do temperatury 300-350 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę, że nie dochodzi tutaj do spalania tytoniu, tak jak w papierosach klikanych czy tradycyjnych – dzięki temu nie wydziela się tak dużo substancji szkodliwych. Osoba paląca inhaluje nikotynę w formie aerozolu, co pozwoli zaspokoić potrzebę – tak, jak w przypadku palenia tradycyjnego papierosa.

W przypadku podgrzewaczy tytoniu mamy jednak do czynienia z o wiele mniejszą liczbą substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu. Jak informuje portal swiatlekarza.pl, może być to od 50% do 80% mniej takich toksycznych składników, choć niektóre źródła mówią nawet o 95%. Drugą istotną kwestią jest fakt, że podgrzewacze nie prowadzą do powstania dymu – z tego też względu nie stanowią zagrożenia dla otoczenia palacza. Po wycofaniu papierosów mentolowych w 2020 roku wydają się więc być dobrym zastępstwem.

Inne alternatywy?

Oczywiście zakaz mentoli został wprowadzony po to, aby ograniczyć liczbę osób palących, dlatego też jest to świetna okazja do zerwania z nałogiem. Podgrzewacz tytoniu jest sposobem na ułatwienie sobie drogi do celu, podobnie jak e-papieros, który również może mieć mentolowy wkład. Do innych alternatywnych rozwiązań dla papierosów mentolowych zaliczamy cygaretki i cygara o podobnym smaku, jednak tych – ze względu na dużą zawartość substancji szkodliwych – nie polecamy.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone