Oszczędzanie

Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym — dowiedz się, jak zacząć odkładać pieniądze?

Choć wiele osób rozpoczyna oszczędzanie, niewiele z sukcesem realizuje swoje zamierzenie przez kolejne miesiące i lata. W artykule wyjaśnimy, jak skutecznie oszczędzać z kontem oszczędnościowym. Zdradzimy także kilka trików, które podniosą efektywność oszczędzania i pomogą utrzymać motywację.

Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby niewielkich oszczędności. To właśnie dzięki poduszce finansowej wielu z nich przetrwało gorszy finansowo okres, nie obawiając się o przyszłość. Nie ulega jednak wątpliwości, że skuteczne oszczędzanie nie jest łatwe. Utrata motywacji, brak dobrego planu i wspierających instrumentów finansowych nierzadko stają się przeszkodą na drodze do gromadzenia kapitału.

Jak oszczędzać mądrze?

Nie wszyscy wiedzą, że trzymane w skarbonce oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Zwłaszcza dziś, w czasach galopującej inflacji. Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu oszczędzania, pierwszym krokiem powinno być założenie konta oszczędnościowego, które ochroni Twoje pieniądze przed spadkiem wartości i pozwoli im generować zysk.

Jak działają konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to oprocentowane rachunki bankowe stworzone z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności. Oprocentowanie kont oszczędnościowych powoduje, że każda zgromadzona na nich złotówka generuje zysk, a pieniądze są skutecznie chronione przed spadkiem wartości w czasie. Dużą zaletą kont oszczędnościowych jest możliwość dokonywania wpłat o dowolnej wartości i stały dostęp do zgromadzonych środków. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, będziesz mógł wypłacić kapitał, nie tracąc wygenerowanych zysków.

Rada: Zdecydowana większość banków umożliwia wykonanie wyłącznie jednego bezpłatnego przelewu z konta oszczędnościowego, a każdy kolejny może kosztować Cię nawet kilkanaście złotych. Jeśli nie będziesz o tym wiedział, koszty transferów szybko zjedzą nie tylko zyski, ale także część kapitału. Aby uniknąć takich opłat, wybierz bank, który umożliwia wykonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat.

Jak oszczędzać pieniądze — 5 sprawdzonych rad i trików

Chcesz wiedzieć, jak odkładać pieniądze efektywnie i nie stracić motywacji do oszczędzania?

  1. Określ cel oszczędzania. Jedno jest pewne — zdecydowanie łatwiej oszczędzać na jasno sprecyzowany, wymarzony cel niż na nieokreślony cel widmo. Zanim założysz konto oszczędnościowe, zastanów się więc, na co chcesz przeznaczyć oszczędności: zbudowanie poduszki finansowej, która pomoże zbudować finansowe bezpieczeństwo, remont mieszkania, a może wymarzone wakacje w tropikach?
  2. Nie przeceniaj swoich możliwości. Przed rozpoczęciem oszczędzania przeanalizuj swój budżet i zastanów się, ile pieniędzy w skali miesiąca jesteś w stanie przelewać na konto oszczędnościowe. Zadbaj o to, aby Twój cel był realny. Jeśli ustawisz poprzeczkę zbyt wysoko, szybko stracisz motywację, a zamiast oszczędzać, będziesz zmuszony łatać dziury w domowym budżecie. Pamiętaj także, że oszczędzanie to suma małych kroków. Jeśli co miesiąc zaoszczędzisz choćby 100 czy 200 zł, po roku zgromadzisz całkiem niezłą sumkę — bez wysiłku i wyrzeczeń.
  3. Zautomatyzuj oszczędzanie. Jeśli chcesz uczynić oszczędzanie zupełnie bezwysiłkowym, ustaw na koncie osobistym zlecenie stałe. Na jego podstawie w określonym dniu każdego miesiąca bank automatycznie przeleje wskazaną przez Ciebie sumę na konto oszczędnościowe.
  4. Pozbądź się wymówek. Aby pozbyć się wymówki „nie mam z czego oszczędzać”, zadbaj o to, aby ROR zasilał Twoje konto oszczędnościowe nie pod koniec miesiąca, ale kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Możesz być pewien, że po jakimś czasie zupełnie zapomnisz o tym, że jeszcze kilka miesięcy wcześniej miałeś do dyspozycji nieco wyższą kwotę.
  5. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków i obawiasz się, że szybko roztrwonisz oszczędności, zmień hasło do konta oszczędnościowego na ciąg przypadkowych liter i cyfr. Następnie zapisz je na kartę i schowaj w miejscu, do którego rzadko zaglądasz: na dnie szafy, w pawlaczu czy piwnicy. Jeśli poczujesz impuls do zrobienia kolejnych zakupów, konieczność poszukiwania kartki skutecznie go ostudzi.

Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym to skuteczny sposób na zbudowanie finansowego bezpieczeństwa, realizację marzeń, celów i planów. Możesz być pewien, że podjęta dziś decyzja zaprocentuje w przyszłości, a za kilka lat będziesz wdzięczny sam sobie, że zdecydowałeś się zadbać o lepsze jutro.

Źródło:
https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kont-oszczednosciowych-6572659114784385a.html

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone