Na czym polega lokata progresywna?

Efektywne zarządzanie oszczędnościami wymaga zdobycia choć podstawowej wiedzy o produktach depozytowych. Spośród wielu produktów bankowych służących inwestycjom, najprostsza w konstrukcji jest lokata bankowa.

Lokaty bankowe są korzystne nie tylko ze względu na możliwość uzyskania dzięki nim dodatkowej gotówki. Zakładając lokatę bankową mamy pewność, że nasze finanse są w pełni bezpieczne, zapewnia nam to Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zatem możemy być spokojni o naszą gotówkę, która dzięki odsetkom znacznie się pomnaża. Banki prześcigają się w ofertach lokat bankowych, warto zatem uważnie przyglądać się propozycjom i wybrać tą która najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Chcielibyśmy przybliżyć produkt finansowy, który jest co raz bardziej popularny - lokata progresywna.

Czym jest lokata progresywna?
Lokaty progresywne charakteryzują się tym, że stawki oprocentowania środków rosną w kolejnych okresach oszczędzania. Najczęściej co miesiąc, zdarza się jednak, że oprocentowanie idzie w górę kwartalnie. Dynamika wzrostu oprocentowania nie jest równa podczas całego okresu trwania lokaty, ale zdecydowanie się zwiększa w końcowej fazie.

Załóżmy, że zakładamy lokatę progresywną z terminem 12 miesięcy. W pierwszym miesiącu nasz zysk wyniesie 1%, w drugim 2% a trzecim 2,5% i tak dalej. Wysokość oprocentowania wzrasta z każdy miesiącem aż dochodzi do najwyższego stopnia w ostatnim miesiącu. Może wtedy osiągnąć nawet 10%-12%.

Zalety lokaty progresywnej
Niewątpliwie bardzo dużą zaletą lokat progresywnych jest zachowanie odsetek za okres trwania lokaty i to pomimo zerwania wcześniej zadeklarowanego okresu. Innymi słowy jeżeli zerwiemy lokatę w połowie to należą się nam odsetki za ten okres, co różni je od tradycyjnych lokat terminowych. Warto zdecydować się na ten rodzaj lokaty, jeżeli mamy podejrzenia, że będziemy zmuszeni zerwać lokatę przed upływem terminu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?
Decydując się na lokatę progresywną musimy zwrócić uwagę na jej średnie oprocentowanie. Powinniśmy wyciągnąć średnią arytmetyczna z całego oprocentowania. Sumujemy oprocentowanie z każdego miesiąca i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy. Poznajemy wtedy realne oprocentowanie. Banki bardzo sprytnie zabezpieczają się przed utratą klientów. Na początek okresu trwania lokaty, proponują bardzo niskie oprocentowanie, zatem szybkie zerwanie umowy jest po prostu nieopłacalne dla klientów. Najczęściej staje się to opłacalne dopiero w drugiej połowie okresu umownego.

Płynność finansowa, jak również niezłe oprocentowanie sprawiają, że lokaty progresywne są świetnym produktem na przeczekanie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej ofertom banków i wybrać dla siebie najkorzystniejszy rodzaj lokaty bankowej.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone