multiagent ubezpieczeniowy

Kim jest multiagent i jakie ma obowiązki?

Multiagent jest osobą oferującą wszelkiego rodzaju polisy, która musi być wpisana do rejestru agentów ubezpieczeniowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Ponadto przedstawiciel tego zawodu musi prowadzić działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego na podstawie umów agencyjnych zawartych z minimum dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. W zamian za wykonywanie określonych czynności na rzecz towarzystw, multiagent otrzymuje określone wynagrodzenie.

Multiagent ubezpieczeniowy - kto to jest?

W przypadku, gdy agent ma w swojej ofercie polisy pochodzące od minimum dwóch towarzystw ubezpieczeniowych, wówczas można zaliczyć go do grona multiagentów. Dzięki dostępowi do oferty dwóch lub większej liczby towarzystw multiagenci mają możliwość zaoferowania swoim klientom takich polis, które w jak największym stopniu będą odpowiadały ich potrzebom i oczekiwaniom. Współpraca z kilkoma towarzystwami jednocześnie oznacza, że multiagent nie może liczyć na pokrycie kosztów, takich jak wynajem lokalu przez towarzystwo, jednak ma on niezwykle szeroką wiedzę na temat funkcjonowania całej branży, co z kolei zazwyczaj przekłada się w bezpośredni sposób na wzrost liczby klientów.

Przygotowanie indywidualnej oferty dla poszczególnych klientów przez multiagenta wbrew pozorom nie jest zadaniem czasochłonnym. Zwykle zajmuje to tyle samo czasu, co przygotowanie oferty pochodzącej od jednego ubezpieczyciela przez agenta wyłącznego.

Jakie są obowiązki multiagenta względem towarzystw ubezpieczeniowych?

Multiagent przed rozpoczęciem współpracy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym podpisuje stosowną umowę agencyjną, która zawiera wytyczne na temat tego, jakie zadania będzie musiał on wykonywać. Do podstawowych obowiązków multiagentów zaliczamy:

  • pozyskiwanie nowych klientów,
  • utrzymywanie pozytywnych relacji ze stałymi klientami,
  • podpisywanie umów ubezpieczeń,
  • sprawowanie kontroli nad wykonywaniem umów ubezpieczenia oraz administrowaniu.

Dobry multiagent ubezpieczeniowy - jakimi cechami musi się wyróżniać?

Czym powinien wyróżniać się dobry multiagent ubezpieczeniowy? Cechą rozpoznawczą dobrego, profesjonalnego multiagenta jest wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Powinien on oferować im takie polisy, które w pełni im odpowiadają pod względem zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia czy kosztów. Multiagent musi też wyróżniać się wszechstronną wiedzą dotyczącą branży ubezpieczeń. Jego klienci powinni wiedzieć, że w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości mogą liczyć na jego wsparcie. Multiagent musi też umieć przekazywać swoją wiedzę prostym, zrozumiałym językiem.

oprogramowanie dla multiagentów

Ile zarabia multiagent?

Specyfika tego zawodu sprawia, że w początkowym okresie prowadzenia działalności multiagenci będą musieli poświęcić mnóstwo czasu i pracy na pozyskanie klientów oraz zbudowanie zysków na przyzwoitym poziomie. Tylko ciężka praca i wytrwałość spowodują, że przychody osiągane przez multiagenta będą pozwalały nie tylko na pokrycie kosztów prowadzenia działalności, ale również na spory zarobek.

Program do codziennej pracy multiagenta

Aby zaoferować swoim klientom usługi na jak najwyższym poziomie, warto zainwestować w specjalne oprogramowanie. Absolutnym minimum jest program dla multiagenta. Dzięki nim wyszukiwanie najlepszych propozycji dla klientów nie zajmuje wiele czasu, a usługi są świadczone na bardzo wysokim poziomie. Inwestycja w innowacyjne oprogramowanie dla multiagentów sprawi, że wykonywanie codziennych obowiązków stanie się znacznie prostsze, a multiagent będzie mógł jeszcze bardziej skupić się na rozmowie z przybyłym klientem.

Obowiązki multiagenta wobec klientów

Podstawowym obowiązkiem każdego multiagenta jest zachowanie lojalne wobec towarzystw ubezpieczeniowych oraz klientów, z którymi ma on podpisane stosowne umowy. Wskazuje na to ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Interesy klientów w kontaktach z multiagentami ubezpieczeniowymi chroni również kodeks cywilny. Jeżeli multiagent w jakikolwiek sposób będzie działał na szkodę swojego klienta, będzie musiał liczyć się z odpowiedzialnością cywilną.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone