Firma w Niemczech

Jednoosobowa działalność w Niemczech - kto może założyć Gewerbe?

Zachodni sąsiad Polski cały czas pozostaje atrakcyjnym państwem, wybieranym przez naszych rodaków jako kraj emigracji zarobkowej. Polacy decydują się nie tylko na zatrudnienie u niemieckich pracodawców, ale także sami zakładają firmy za granicą. Szczególnie dużą popularnością cieszy się jednoosobowa forma działalności gospodarczej, znana pod nazwą Gewerbe. Kto może starać się o założenie takiej firmy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Firma w Niemczech - jaka jest definicja działalności gospodarczej?

Każdy obywatel UE może starać się o założenie Gewerbe. Proces zakładania firmy w Niemczech należy rozpocząć od zapoznania się z listą warunków, które trzeba spełnić, aby móc pomyślnie zarejestrować działalność. Legalne prowadzenie biznesu wiąże się z koniecznością zapoznania się z przepisami prawnymi, regulującymi kwestie dotyczące zakładania firmy. Z ustaw wynika, że z działalnością gospodarczą mamy do czynienia, gdy:

  • jest ona wykonywana samodzielnie oraz na własną odpowiedzialność,
  • jest długotrwała (powtarzalna i zorientowana na osiąganie stałego źródła dochodu, krótkie przerwy nie mają wpływu),
  • występuje z zamiarem osiągnięcia zysku,
  • pozwala na aktywny udział w kształtowaniu gospodarki rynkowej.

Lokal na terenie Niemiec

Jednym z głównych warunków, jakie trzeba spełnić, żeby rozpocząć prowadzenie Gewerbe na terenie Niemiec, jest posiadanie adresu lokalu, w którym zarejestrujesz swoją firmę. Można tego dokonać w tradycyjny sposób, szukając lokalu poprzez ogłoszenia w prasie, czy internecie lub korzystając z alternatywnych rozwiązań. Taką opcję oferuję firmy, które zajmują się użyczaniem adresu do rejestracji działalności.

Niemieckie konto bankowe

Prowadzenie firmy w Niemczech nie może się obyć także bez posiadania aktywnego konta bankowego. Rachunek można otworzyć w dowolnej placówce lub online, wybierając jedną z możliwości dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Koniecznie zwróć uwagę na to, jakie warunki musisz spełnić, żeby otworzyć konto. Wiele placówek bankowych wymaga od petentów zameldowania na terenie Niemiec, a adres wirtualny nie jest uznawany przy tej procedurze.

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech – jakich dokumentów potrzebujesz?

Aby zarejestrować Gewerbe Niemczech, powinieneś:

  • udać się do urzędu ds. gospodarki (Gewerbeamt). W większości landów mieści się on w urzędzie miasta,
  • udać się do miejscowej Izby Rzemieślniczej, jeżeli Twój zawód jest objęty obowiązkiem wpisu na listę rzemieślników;
  • wypełnić formularz rejestracyjny i udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania urzędnika; dotyczą one zwykle danych osobowych, miejsca zamieszkania, rodzaju firmy, którą zamierzasz prowadzić. Urzędnik zapisuje wszystkie informacje w odpowiednim programie.
  • sprawdzić, czy otrzymany formularz jest zgodny z przekazaną przez Ciebie treścią i złożyć podpis (w niektórych miastach całą procedurę można przeprowadzić online).
  • uiścić opłatę (ok. 20 euro, jednak opłaty różnią się w zależności od miasta) - można tego dokonać na miejscu lub przelewem

Wszystkie te formalności związane z gewerbe możemy za Państwa dopełnić w naszym biurze.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone