Jaki wpływ na cenę mieszkania ma wiek budynku

Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele czynników – jeden z nich to wiek budynku. Jednak stwierdzenie, że im budynek jest młodszy, tym ceny lokali w nim położonych są wyższe, byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Sprawdź, jak wygląda zależność między wyceną nieruchomości a wiekiem budynku i co wpływa na koszt zakupu mieszkania.

Wycena nieruchomości – co ma na nią największy wpływ

Nie ma wątpliwości, że wiek budynku ma wpływ na wartość nieruchomości. Jest to jednak tylko jeden z elementów, które kształtują ceny mieszkań. Innymi, istotnymi czynnikami są:

  • lokalizacja – ceny mieszkań w budynkach położonych w centralnych częściach miast są zwykle wyższe niż w nieruchomościach zlokalizowanych na obrzeżach;
  • otoczenie i bliskość obiektów użyteczności publicznej – to, czy nieruchomość zlokalizowana jest w miejscu, które ma dostęp do ośrodków kultury, szkół i przedszkoli, terenów zielonych i obiektów rekreacyjnych, czy może otaczają ją główne, ruchliwe ulice, beton lub fabryki, może znacznie obniżyć lub podnieść cenę;
  • rynek pierwotny czy wtórny – porównując ceny lokali w podobnej lokalizacji, wyższe będą te za mieszkania nowe, kupowane bezpośrednio od dewelopera;
  • stan techniczny budynku i technologie wykorzystane do budowy – w wielu przypadkach im budynek jest nowszy, tym jego stan techniczny jest lepszy, a co za tym idzie – ceny mieszkań są wyższe. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na przykład mieszkania w modnych częściach miast, zlokalizowane w odrestaurowanych, zabytkowych kamienicach, mogą być droższe niż mieszkania z rynku pierwotnego;
  • piętro – zwykle mieszkania na parterach oraz na ostatnich piętrach czy poddaszach (zwłaszcza gdy w budynku nie ma windy) są tańsze niż mieszkania położone na pozostałych kondygnacjach;
  • metraż – ostateczna cena dużych mieszkań jest oczywiście wyższa niż małych lokali, jednak w przeliczeniu na metry kwadratowe, często najdroższymi lokalami są kawalerki i małe mieszkania jedno czy dwupokojowe.

Kupno mieszkania w bloku z rynku wtórnego

Mieszkania zlokalizowane w blokach z tak zwanej wielkiej płyty uchodzą za jedne z najtańszych na rynku – dotyczy to zwłaszcza bloków i wieżowców wzniesionych nawet kilkadziesiąt lat wcześniej. Ma na to wpływ między innymi technologia wykorzystana do budowy nieruchomości, rozkład i wielkość mieszkań, brak wind lub obecność głośnych dźwigów, zła akustyka mieszkań, wadliwość instalacji elektrycznych czy gazowych, a także słaba termoizolacja (co przekłada się np. na wzrost kosztów ogrzewania).

Takie sytuacje zdarzają się często, jednak modernizacje instalacji, konserwacja wind czy remonty i ocieplanie elewacji, mogą podnieść standard życia, a co za tym idzie – także cenę metra kwadratowego.

ct cs jaki wplyw na cene mieszkania ma wiek budynku 22

Zakup mieszkania w kamienicy

przypadku mieszkań w kamienicach, ceny metrów kwadratowych mogą być albo bardzo niskie (nawet niższe niż w blokach z wielkiej płyty), albo wyższe niż w budynkach deweloperskich. Dlaczego różnice są aż tak duże?

Mieszkania w kamienicach, zwłaszcza tych położonych w modnych dzielnicach lub na starówkach, są coraz bardziej popularne. Takie lokale zwykle są przestronne, mają wysoko zawieszone sufity, duże pokoje i okna. Dla wielu zaletą jest także niepowtarzalny klimat i historyczne walory budynku. Aby cena takiego mieszkania była wysoka, powinien być spełniony podstawowy warunek – budynek musi być odrestaurowany i ocieplony, części wspólne muszą być zadbane, a w mieszkaniach powinno być zamontowane centralne ogrzewanie.

Jeśli mieszkanie położone jest w kamienicy, której tynki się sypią, ściany pękają, w pomieszczeniach panuje wilgoć, na klatkę schodową czy podwórze może wejść każdy, a mieszkańcy nie mają dostępu do prywatnych toalet, oczywiste jest, że cena metra kwadratowego takiej nieruchomości będzie niska.

Wartość nieruchomości prosto od dewelopera

Mieszkania z rynku pierwotnego, w porównaniu do mieszkań z rynku wtórnego (w szczególności do mieszkań w blokach z wielkiej płyty) położonych w podobnej lokalizacji, są zwykle droższe. Są to bowiem mieszkania wcześniej niezamieszkałe, często przestronne, dobrze nasłonecznione, z dużymi balkonami czy tarasami. Instalacje nie są wadliwe, a windy działają cicho. Ponadto do budowy takich bloków wykorzystuje się nowe technologie, które pozwalają zmniejszać koszty utrzymania mieszkania, wynikające z niższego zużycia prądu czy ogrzewania.

Warto jednak pamiętać, że budynki deweloperskie powstają często na obrzeżach miast lub na obszarach do tej pory niezagospodarowanych. Lokalizacja i otoczenie budynku mogą sprawiać, że wartość nieruchomości z rynku pierwotnego będzie taka sama lub czasem nawet niższa niż wartość nieruchomości z rynku wtórnego.

Wiek budynku może mieć duży wpływ na komfort życia jego mieszkańców. Nie jest jednak zasadą, że w starszych budynkach żyje się mniej wygodnie, a lokatorzy muszą zmagać się z licznymi niedostatkami. Wiele zależy między innymi od stanu technicznego bloku czy kamienicy, a także sposobu zarządzania nieruchomością. O tym, jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości wspólnej i jaki może mieć wpływ na komfort życia mieszkańców czy wysokość czynszu, przeczytasz w tym artykule.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone