transport lotniczy towarowy

Jak zorganizować transport lotniczy towarowy?

Towarowy transport lotniczy nie jest zbyt popularny w Polsce. Wpływać na to może wysoki koszt usługi lub niedostatecznie rozwinięta infrastruktura. Mimo to, dla niektórych firm jest to jedyna opcja przewozu towarów, szczególnie tych o wielkich gabarytach. Jak więc zorganizować taki transport lotniczy? Co trzeba o nim wiedzieć?

Transport lotniczy towarowy w Polsce

W Polsce niestety transport lotniczy cargo nie jest tak popularny jak chociażby transport samochodowy. Największy wpływ na to mogą mieć koszty związane ze zorganizowaniem takiego przewozu. Ponadto, nie wszystkie polskie lotniska zajmują się obsługą transportu cargo. Większość takich usług wykonywanych jest w Warszawie, na kolejnych miejscach są Katowice, Gdańsk i Wrocław. Według informacji podanych przez firmę zajmującą się transportem lotniczym towarowym w Polsce (http://fracht.pl/poradnik/wpis/transport-lotniczy-cargo-w-polsce/), Okęcie obsługuje aż 70% przesyłek lotniczych, ponieważ ma najlepiej przygotowaną do tego infrastrukturę.

Transport lotniczy cargo – dlaczego nie jest popularny?

Na pierwszym miejscu można wymienić koszty. Przewożone towary zazwyczaj nie lecą w obie strony, jak ma to miejsce w przypadku osobowego transportu lotniczego. Z tego względu firmy starają się przewozić coś również w drodze powrotnej, żeby nie być stratnym na całej trasie lub chociaż na jakimś fragmencie. Inną przyczyną jest brak rozwiniętej infrastruktury lotniskowej. Płyty postojowe są niewielkie, wiele lotnisk nie jest przystosowanych do obsługi takiego transportu, stąd mała popularność takiego transportu.

Jak zorganizować transport lotniczy towarowy?

Zorganizowanie transportu, szczególnie lotniczego cargo, nie jest proste i lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w tego typu usługach. Zorganizowanie takiego przewozu obejmuje wiele czynności związanych z dokumentowaniem, zabezpieczaniem towarów, dostarczaniem ich na lotnisko lub odbiorem z lotniska, konieczna jest także odprawa celna tranzytowa i szereg innych spraw. Osoby, które nie mają wiedzy na temat organizacji transportu lotniczego, lepiej by wybrały do tego profesjonalną firmę.

Jak wybrać firmę zajmującą się transportem lotniczym cargo?

Przede wszystkim trzeba szukać firm o zasięgu globalnym, takich które przewożą towary wszelkimi możliwymi światowymi liniami. Najważniejsze, by miały w tym doświadczenie i potrafiły zorganizować taki transport od początku do końca. Firmy zajmujące się transportem lotniczym cargo najczęściej działają na zasadzie door-to-door, czyli odbierają towary od drzwi nadawcy i przewożą je pod wskazany adres odbiorcy. Ważne jest, by nad danym zleceniem czuwał konkretny pracownik, który będzie pilnować, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Firmy transportowe mają w usługach składowanie, pakowanie, obsługę magazynową na lotniskach, zorganizowanie dokumentacji, obsługę odpraw importowych, konsolidowanie przesyłek itp. Warto zwrócić uwagę, czy dana firma ma w ofercie także ubezpieczenie Cargo na czas transportu, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć podczas przewożenia towarów.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone