Leżący na banknotach 100-dolarowych czarny portfel z wystającymi z środka kartami płatniczymi

Jak płacić za granicą, aby uniknąć dodatkowych opłat?

Wakacje, wizyty u rodziny i znajomych, wyjazdy służbowe i biznesowe – Polacy odbywają coraz więcej zagranicznych podróży, w trakcie których płacą w sklepach, restauracjach i hotelach, na lotniskach, dworcach itp. Niestety, korzystanie w takich sytuacjach ze zwykłej karty debetowej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami – sprawdzamy, czy i jak można ich uniknąć.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy korzystanie z karty debetowej za granicą jest opłacalne,
  • jaka prowizja za płatność kartą za granicą może zostać pobrana przez bank,
  • jaka karta do płatności za granicą będzie najlepsza.

Wiele osób planujących zagraniczny wyjazd – prywatny albo służbowy – niejednokrotnie zastanawia się, czy lepiej wziąć ze sobą odpowiednią ilość gotówki, czy też kartę płatniczą. Z pewnością posiadanie niewielkiej kwoty gotówki może być przydatne, ale podróżowanie z pokaźniejszymi sumami zawsze jest ryzykowne i kosztowne w przypadku zgubienia lub kradzieży pieniędzy.

Wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem podczas pobytu za granicą są płatności kartą, przy czym niekiedy wiążą się one z dodatkowymi kosztami. Czy można ich uniknąć? Jeśli tak – to w jaki sposób?

Płatność kartą za granicą – karta debetowa

Karta debetowa to najczęściej znajdująca się w naszych portfelach „zwykła” karta płatnicza, przypisana do danego rachunku bankowego jego posiadacza. Każda karta debetowa ma walutę, w której jest rozliczana – jeśli rachunek bankowy rozliczany jest w złotówkach, to tak samo dzieje się z transakcjami wykonywanymi kartą.

Warto jednak wiedzieć, że kartą debetową można zapłacić również w obcych walutach – wówczas mamy do czynienia z tzw. przewalutowaniem, czyli zmianą waluty zobowiązania finansowego. Przykładem są m.in. płatności dokonane w dolarach, euro, funtach albo innej walucie.

Płatność kartą rozliczaną w złotówkach za transakcje dokonane w walucie obcej to tylko jeden przykład przewalutowania – podczas zagranicznych podróży mamy z nim do czynienia również w sytuacjach, kiedy wypłacamy z bankomatu walutę obcą z rachunku prowadzonego w złotówkach.

Wszystkie te zasady dotyczą zarówno kart debetowych, jak i kredytowych, czyli powiązanych z limitem kredytowym, którego udzielił bank.

Opłata i prowizja za płatność kartą za granicą

Niestety, przewalutowanie nie jest dla posiadacza karty (zarówno debetowej, jak i kredytowej) bezpłatne – wiążą się z nim różnego rodzaju koszty, niekiedy dość znaczne. Zalicza się do nich przede wszystkim spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą waluty, jak również pobierana przez bank prowizja za przewalutowanie. Jeśli przy pomocy karty prowadzonej w złotówkach wypłacamy gotówkę z zagranicznego bankomatu, także od tej transakcji bank może pobrać prowizję.

A jaka jest jej konkretna wysokość? Zależy to od banku – różnego rodzaju koszty i opłaty dodatkowe opisane są w poszczególnych regulaminach. Kwota prowizji może zależeć również od wartości transakcji – np. im więcej pieniędzy wypłacimy z bankomatu, tym prowizja będzie wyższa.

Jaka karta do płatności za granicą? Wielowalutowa!

Mimo dodatkowych kosztów związanych np. z prowizją, dla niektórych osób – w szczególności tych, którzy sporadycznie odbywają podróże poza Polskę – płatność kartą kredytową za granicą (lub „zwykłą” kartą debetową) i tak będzie najwygodniejszym rozwiązaniem.

Jeśli jednak ktoś wyjeżdża za granicę często, podróżuje do różnych krajów i w związku z tym rozlicza się rozmaitymi walutami, dobrą opcją będzie dla niego karta wielowalutowa. Mowa tutaj o karcie przypisanej do konta walutowego, za pomocą której dokonasz transakcji bezpośrednio w obcej walucie (może być ich nawet kilkanaście). Pozwala to uniknąć kosztów przewalutowania, a wiele banków nie pobiera także dodatkowych opłat za prowadzenie takiej karty oraz za wypłaty z zagranicznych bankomatów (najczęściej kilku w miesiącu).

Pamiętaj, aby dokonując płatności czy wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą również przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Oszuści i złodzieje mogą czyhać na nasze pieniądze nawet podczas wakacji! Dlatego warto zapisać sobie w telefonie numer +48 828 828 828 – jeśli przytrafi nam się kradzież lub zgubienie karty podczas zagranicznej podróży, prowadzony przez Związek Banków Polskich system Zastrzegam.pl umożliwi szybkie zastrzeżenie karty.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone