Rynek walut

Jak pandemia wpłynęła na rynek walut?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal każdą dziedzinę życia. Wszyscy odczuwamy w mniejszym lub większym stopniu skutki działalności pandemii, a rynki finansowe cierpią podwójnie. Co czeka waluty w tym ciężkim czasie? Czy kursy walut się ustabilizują? Czy ucierpią na tym nasze finanse?

Reakcja rynku finansowego na pandemię

Po ogłoszeniu przez WHO pandemii na świecie rynki zareagowały bardzo gwałtownie i dynamicznie. Sytuacja była podobna do tej z 2008, 2009, kiedy świat znalazł się w obliczu kryzysu finansowego. Część inwestorów opuściła rynek.

Spółki giełdowe zanotowały olbrzymie spadki. Indeksy giełdowe w USA zdążyły się ustabilizować, jednak dalej są poniżej poziomu z lutego. Dolar jest bowiem najbardziej płynną walutą na świecie, stąd radzi sobie całkiem dobrze w obliczu kryzysu.

Polski złoty i reakcja na pandemię

Nasza waluta mocno straciła na samym początku, czego wszyscy się spodziewali. Rynek jednak ustabilizował się i co najważniejsze nie traci. Podczas sytuacji kryzysowych utrata na wartości to zupełnie normalna reakcja. Podobnie zachowują się inne waluty, które mocno straciły podczas wprowadzenia pierwszych restrykcji związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się pandemii.

Kurs euro i dolara

Kursy walut euro i dolara podobnie jak polski złoty stracił w fazie początkowej, by w pewnym momencie ustabilizować się. Sytuacja utrzymuje się do tej pory i na obecną chwilę rynek walutowy euro i dolara jest spokojny.

Waluta brytyjska

Waluta brytyjska notuje zarówno wzrosty jak i spadki. Duża zmienność spowodowana jest zamykaniem przez inwestorów długich pozycji na GBP.

Turecka lira

Tu sytuacja jet zdecydowanie niestabilna. Waluta ciągle jest "pod kreską". Turecka lira jest w nieporównywalnie gorszej sytuacji niż złoty. Od samego początku wybuchu pandemii waluta traciła w zastraszającym tempie i rynek do tej pory nie jest stabilny. Lira znajduje się nadal pod presją i traci wobec euro i dolara.

Waluty wielu gospodarek znajdują się na poziomach nienotowanych od lat. Sytuacja jest dość niestabilna, stąd należy liczyć się ze zmianami w zakresie wzrostu lub spadku walut.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone