pandemia koronawirusa

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność mikroprzedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy dla wielu osób to jedyny sposób na życie. Niestety zdarzają się różne sytuacje, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa tak jak obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Jest to bardzo duże wyzwanie dla firm zwłaszcza tych małych.

Koronawirus a finanse firmy

Niestety pandemia koronawirusa doprowadza do bankructwa coraz więcej przedsiębiorstw, gdzie miesięczne dochody zazwyczaj nie należą do wysokich. Jednocześnie uniemożliwiło to odłożenie większych oszczędności. Duży problem mają także te firmy, które nie cieszyły się dobrym prosperowaniem. Przez niewielkie dochody mikroprzedsiębiorstw również i oszczędności okazują się być niewielkie.

Przez pandemię COVID-19 większość firm pozostaje zamkniętych bądź ich działalność jest bardzo ograniczona. Sporo małych zakładów pracy tj. salony fryzjerskie, kosmetyczne, sklepy z odzieżą w najbliższym czasie zostaną całkowicie zamknięte z powodów finansowych.

Czy zwalnianie pracowników to jedyne wyjście?

Redukcja miejsc pracy automatycznie zmniejsza comiesięczne wydatki, tak więc wielu przedsiębiorców myśli, że jedyne wyjście to zwolnienia pracowników.

Rząd przewidział taką sytuację i wprowadził m.in. zwolnienia z opłacania składek ZUS co również, ma na celu zmniejszenie comiesięcznych wydatków i jednocześnie ochronę osób zatrudnionych przed utratą pracy.

Niestety nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy są przychylnie nastawieni do tego typu rozwiązań i rozwiązują umowy z  pracownikami z obawy przed wpadnięciem w coraz większe długi.

Pożyczka jako pomoc

Mikroprzedsiębiorca oprócz wyżej wymienionej pomocy przez skorzystać również z oferowanej przez rząd pożyczki. Jest to także duża szansa na przetrwanie tego bardzo trudnego czasu.

Pożyczka jest udzielana jednorazowo przy niskim oprocentowaniu. Co ważniejsze w przyszłości mikroprzedsiębiorca może zostać częściowo zwolnionym z jej spłacania pod warunkiem prowadzenia działalności przez trzy miesiące po otrzymaniu pożyczki.

Zważając na stopniowe zmniejszanie obostrzeń perspektywa ubiegania się o pożyczkę, jest dobrym rozwiązaniem. Wiele przedsiębiorstw dzięki tej pomocy będzie miało szanse utrzymać się na rynku, a także będzie mogło ubiegać się o umorzenie części pożyczki.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone