program do faktur online

Faktura korygująca, jak ją wystawić?

Każdemu zdarzają się pomyłki. Niestety szczególnie uciążliwe jest to w kwestii rachunkowości. W tym przypadku każdy, nawet drobny błąd wymaga odpowiedniej korekty. W przypadku niepoprawnie naniesionych danych na fakturę VAT jedyną opcją ingerencji w dokument jest wystawienie faktury korygującej. Możliwe jest zrobienie tego nawet przez program do faktur online. Czym dokładnie jest faktura korygująca? W jakich dokładnie przypadkach się ją wystawia? Jakie dane powinny znaleźć się na fakturze korygującej? Co jeszcze koniecznie warto na jej temat wiedzieć?

Czym dokładnie jest faktura korygująca?

Faktura korygująca to nic innego, jak dokument księgowy, którego głównym zadaniem jest przywrócenie rzeczywistych informacji na fakturze pierwotnej. Jest to o tyle ważne, że niedopuszczalne są jakiekolwiek dopiski bądź poprawki na fakturze i z puntu widzenia prawa nie będą one miały najmniejszego znaczenia. Dlatego właśnie aby skorygować zawarte na niej informacje konieczne jest wystawienie osobnego dokumentu. Faktura korygująca wystawiana jest w ściśle określonych sytuacjach, każdorazowo w co najmniej dwóch egzemplarzach z czego jeden trafia do sprzedawcy, a drugi do nabywcy.

Jakie dane obowiązkowo powinny się znaleźć na fakturze korygującej?

Zgodnie z art. 106j ust. 2 ustawy faktura korygująca powinna zawierać ściśle określone dane osobowe i informacje. Niezbędne jest zawarcie na dokumencie dopisku „faktura korygująca” lub „korekta”. Ponadto należy zamieścić numer dokumentu i dokładną datę jego wystawienia. Oprócz tego na fakturze korygującej powinny się znaleźć wszystkie dane z pierwotnego dokumentu takie, jak dane osobowe, stawka i należna suma. Na korekcie jest również miejsce by podać konkretną przyczynę wprowadzenia korekty.

Faktura korygująca - w jakich sytuacjach może zostać wystawiona?

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn wystawienia faktury korekcyjnej jest znalezienie pomyłki w pierwotnym dokumencie – może ona dotyczyć zarówno stawki czy ceny, jak i kwoty. Przedsiębiorcy wystawiają korekty również wtedy, gdy po wystawieniu pierwszego dokumentu doszło do zmiany ceny – na przykład dotychczasowa cena wzrosła lub został udzielony rabat. Tego typu dokument wystawiany jest również, gdy nabywca zwrócił towar bądź oddał wpłaconą wcześniej sumę. Analogiczna sytuacja, gdy sprzedający oddał zaliczkę lub całość kwoty kupującemu, również wymaga korekty.

Ile czasu przedsiębiorca ma na wystawienie faktury korygującej?

Jako, że nie zawsze przedsiębiorca od razu zauważy błąd lub nabywca może po dłuższym czasie zwrócić zaliczkę, zdarza się, że faktura korygująca nie jest wystawiana od razu. Dlatego właśnie dokładny okres czasu, po którym może zostać wprowadzona korekta jest regulowany odpowiednimi przepisami – zgodnie z prawem dotyczącym przechowywania dokumentów księgowych przedsiębiorcy na wystawienie faktury korygującej mają 5 lat.

W jaki sposób można wystawić fakturę korygującą?

Firmy, których formalnościami zajmują się księgowi, mogą zlecić wystawienie faktury korygującej biurowi rachunkowemu. W przypadku, gdy księgowość internetowa prowadzona jest samodzielnie przez przedsiębiorcę – sprawa będzie jeszcze prostsza. Do skorygowania pierwotnego dokumentu można wykorzystać program do fakturowania. W tym celu wystarczy odnaleźć błędną fakturę w historii, a następnie wybrać opcję wystawienia korekty. Program do faktur jest na tyle prosty w obsłudze, że naniesienie poprawek będzie intuicyjne nawet dla początkujących przedsiębiorców.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone