Emerytura z Polski oraz Niemiec – czy te świadczenia się łączą?
Pracowałeś zarówno w Polsce, jak i w Niemczech? W takim razie to tekst idealny dla Ciebie! Ze względu na skomplikowaną procedurę obliczania świadczeń i zmiany regulacji prawnych, warto szybciej pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym na stare lata. Zastanawiasz się, czy możesz łączyć emerytury z kilku krajów? Ze względu na odmienny system prawny możesz potrzebować pomocy w przygotowaniu wniosku. Poznaj zalety korzystania z polsko-niemieckiego biura rachunkowego!
Emerytura niemiecka – podstawowe informacje
Niemieckie świadczenie emerytalne przysługuje wszystkim, którzy pracują na terenie tego kraju i osiągnęli odpowiedni wiek. Istnieje jednak jeszcze jedno kryterium, które każdy musi spełnić – o emeryturę mogą ubiegać się wyłącznie osoby ubezpieczone przynajmniej przez pięć lat (tzw. okres oczekiwania).
W 2023 roku wiek emerytalny w Niemczech zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn wynosi 65 lat. Ze względu na wydłużającą się średnią długość życia już w 2031 roku ludzie będą musieli pracować do momentu ukończenia 67 lat. Dla osób, które urodziły się przed 1964 rokiem, istnieje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Co wpływa na wysokość niemieckiej emerytury?
Obliczenie wysokości emerytury nie jest wcale takie proste. Trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych, uwzględniając przy tym całą historię zatrudnienia. Czynniki, które mają bezpośredni wpływ na wielkość emerytury, to:
- wysokość wynagrodzenia,
- staż pracy,
- moment przejścia na emeryturę,
- okres wychowywania dzieci,
- opłacane składki,
- okres pracy w innych krajach.
Niemiecka i polska emerytura – jak działać?
W sytuacji, w której osoba pracowała zarówno na terenie Niemiec, jak i Polski, cała procedura obliczania wysokości emerytury może wydać się skomplikowana. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak postępować w przypadku ubiegania się o łączone świadczenie emerytalne.
Koordynacja emerytur
Jeśli pracowałeś w krajach należących do Unii Europejskiej, to okresy pracy sumują się. Celem tzw. zasady koordynacji emerytur jest zapewnienie równego traktowania wszystkim pracownikom na terenie UE. Jak to działa w praktyce? Składki odprowadzasz w kraju, w którym pracujesz, a emeryturę pobierasz w miejscu zamieszkania, gdzie uzyskałeś świadczenie emerytalne. Wbrew pozorom nie musisz kontaktować się z poszczególnymi instytucjami ubezpieczeniowymi. Wystarczy, że złożysz wniosek w jednym z krajów członkowskich.
Przeprowadzka do Niemiec – co dalej?
Każdy Polak, który przeprowadził się do Niemiec, powinien zwrócić szczególną uwagę na datę. Od 01.01.1991 roku obowiązuje tam prawo UE. Oznacza to, że emerytura jest wypłacana przez polskiego ubezpieczyciela bezpośrednio do Niemiec, gdzie oblicza się rzeczywistą wysokość świadczenia na podstawie wcześniejszych składek. Osoby, które mieszkają za zachodnią granicą o wiele dłużej, obowiązuje porozumienie emerytalne z 1975 roku, a najważniejszym kryterium jest dla nich staż pracy.
Czy warto skorzystać z pomocy polsko-niemieckiego biura rachunkowego?
Pamiętaj, że emerytura w Niemczech nie jest przyznawana automatycznie, a wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Ze względu na to, że obliczanie wysokości świadczenia jest związana z dokładnym przeanalizowaniem nie tylko całej drogi zawodowej, ale i wielu innych kryteriów, o których możesz łatwo zapomnieć w natłoku informacji. Warto wówczas skonsultować się z doświadczonym, najlepiej polsko-niemieckim biurem rachunkowym.
Niewiele osób posiada kompletną i aktualną wiedzę na temat niemieckiego systemu prawnego. Ze wsparciem specjalistów unikniesz pomyłek i zminimalizujesz ryzyko pojawienia się dodatkowych kosztów, które mogą znacząco obciążyć Twój budżet.