Mieszkanie na rynku pierwotnym

Czym kierować się przy wyborze mieszkania na rynku pierwotnym?

Własne cztery kąty to jedno z największych marzeń większości Polaków. Jak pokazują statystyki, wielu z naszych rodaków decyduje się na mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli zakup od dewelopera. To rozwiązanie ma wiele zalet, jednak wiąże się też z licznymi wyzwaniami. Jakimi? Czym kierować się przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym?

Mieszkanie na rynku pierwotnym wybór lokalizacji

Kupując mieszkanie, trzeba sprawdzić i przeanalizować wiele parametrów. Jednym z tych ważniejszych jest lokalizacja nowego domu. Istotne jest otoczenie nieruchomości, a także najbliższe sąsiedztwo. Te czynniki w znacznej mierze wpłyną na to, czy rzeczywiście będzie się zadowolonym z zakupu. Sprawdzając lokalizacje nieruchomości, warto przyjrzeć się nie tylko, w jakiej dzielnicy czy przy jakiej ulicy jest ona usytuowana. Analiza powinna obejmować również stopień bezpieczeństwa, bliskość terenów zielonych i zaplecza usługowego (sklepów spożywczych, poczty, warzywniaka, fryzjera, klubu fitness itp.), szkół i innych instytucji edukacyjnych, a także przystanków komunikacji zbiorowej.

Znaczenie ma nie tylko najbliższa okolica, ale także samo wyposażenie nieruchomości. W nowoczesnych apartamentowcach projektowanych przez central-house.pl znajduje się wiele ułatwień dla przyszłych mieszkańców np. wypożyczalnia rowerów i pojazdów elektronicznych, recepcja, restauracje i sklepy na dolnych kondygnacjach, paczkomaty, place zabaw dla dzieci i strefy relaksu dla dorosłych, stacje ładowania sprzętów mobilnych.

Sprawdzenie lokalizacji powinno objąć nie tylko aktualny wygląd okolicy, ale także i najbliższą przyszłość. Sięgając po plan zagospodarowania przestrzennego, można się dowiedzieć czy w okolicy planowana jest budowa fabryki, galerii handlowych, autostrady czy drogi szybkiego ruchu. Takie działania mogą obniżać komfort mieszkania, a także późniejszą cenę nieruchomości.

Metraż i układ mieszkania

Zakupu mieszkanie nie można dokonać bez sprawdzenia jego układu, a także metrażu. Te dwa parametry należy dopasować do swoich potrzeb. Rodziny będą szukać większych apartamentów z dużą ilością pokoi. Single czy pary bez dzieci docenią natomiast otwartą kuchnię i spory salon, a także oddzielną sypialnię. Obecnie dużym plusem będzie możliwość zaaranżowania pomieszczenia do pracy, a także balkon, taras lub ogród przynależny do lokalu. Warto pamiętać, że układ i metraż nieruchomości zawsze warto dopasowywać nie tylko do aktualnych potrzeb, ale i do tego, czego od domu będziemy oczekiwać w przyszłości. Warto się zastanowić, czy za kilka lat nie będzie potrzebny dodatkowy pokój np. dla dziecka.  Dokładne przemyślenie układu i ilości metrów kwadratowy pozwoli uniknąć konieczności zmiany mieszkania za rok czy dwa.

Warto wspomnieć, że na optymalny rozkład mieszkania wpływa nie tylko liczba pomieszczeń, ich układ i metraż, ale też ekspozycja okien. Ten mały szczegół ma olbrzymie znaczenie dla późniejszej wygody mieszkania. Za najbardziej komfortowy uznaje się ekspozycję południowo – zachodnią, jeśli jednak lubi się rano wstawać, dobrym wyborem będą okna na wschód. Nie można też zapominać o piętrze, na którym znajduje się mieszkanie. Najbardziej pożądane są lokale na pierwszym lub drugim piętrze, jednak wiele osób decyduje się też na zakup tych na wyższych kondygnacjach pod warunkiem, że w budynku jest winda.

Sprawdź opinie o deweloperze

Zakup mieszkania to duży, często największy wydatek w życiu. Trzeba więc do niego podejść z rozsądkiem. Bardzo ważne jest sprawdzenie nie tylko samego produktu (mieszkania), ale również sprzedawcy, czyli dewelopera. Pomoże w tym analiza dokumentów takich jak księga wieczysta nieruchomości, pozwolenia na budowę, decyzje administracyjnych, a także dokumentów potwierdzające legalność działania inwestora np. wpis do KRS. Niemal wszystkie te informacje można sprawdzić w Internecie. Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem dewelopera można poprosić o przedstawienie tzw. prospektu informacyjnego i wzoru umowy.

Wiedzę odnośnie dewelopera czerpać można również z forów internetowych czy social mediów. Choć do opinii i recenzji w sieci zawsze należy podchodzić ostrożnie, to przewaga tych negatywnych powinna zwrócić naszą uwagę i zachęcić do dalszej weryfikacji.

Kruczki zawarte w umowie

Kupno mieszkania u dewelopera oznacza konieczność podpisania umowy. Z perspektywy prawa jest to najważniejszy dokument nabycia lokalu z rynku pierwotnego. Reguluje on wszystkie zobowiązania obydwóch stron transakcji. O wzór umowy deweloperskiej najlepiej poprosić na kilka dni przed jej podpisaniem i dokładnie się z nim zapoznać. Uważać należy na kruczki prawne, które coraz rzadziej, ale nadal są stosowane przez niektórych inwestorów. Pierwszą podstawową kwestią, jaką powinno się sprawdzić, jest sposób zabezpieczenia środków - bezpieczniejszą opcją dla Klienta zawsze jest rachunek zamknięty. Kolejne istotne zapisy dla nabywcy to termin odbioru technicznego, harmonogram płatności, metraż oraz cena nieruchomości, możliwość odstąpienia od umowy, oraz kary umowne.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone