księgowość

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Trzeba jednak mieć na względzie, że aby to robić, należy mieć lub posiąść odpowiednie kompetencje, co na początku może być problemem, ale z czasem przyniesie sporo korzyści. Rozważmy za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Na początku postawmy sprawę jasno - samodzielne prowadzenie księgowości to rozwiązanie dla bardzo wąskiej grupy osób. Można je zastosować tak naprawdę jedynie w przypadku mikro oraz małych firm, gdzie sprawy rozliczeniowe są stosunkowo nieskomplikowane, ale już tutaj mogą pojawić się kłopoty. Z kolei w przypadku średnich przedsiębiorstw pogodzenie prowadzenia firmy, która z założenia powinna się rozwijać i odnosić sukcesy, a równoczesne trzymanie pieczy nad księgowością jest praktycznie niemożliwe.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że samodzielne prowadzenie księgowości wymaga od nas określonych kompetencji. Przede wszystkim chodzi o znajomość przepisów prawa, które dotyczą prowadzonej przez nas działalności. Musimy ją posiąść, a później na bieżąco śledzić wprowadzane przez ustawodawców zmiany i aktualizować naszą wiedzę. Do tego powinniśmy biegle poruszać się w urzędowych procedurach i bezbłędnie wypełniać odpowiednie dokumenty.

Samodzielna księgowość zwłaszcza na samym początku będzie wymagała od nas sporego nakładu czasu oraz energii. Te trzeba poświęcić na wertowanie książek i zdobywanie praktycznych umiejętności. Nie możemy jednak pozwolić, aby odbywało się to kosztem naszych interesów lub życia rodzinnego. Niestety siedząc z nosem w rachunkach możemy zaniedbać jedno oraz drugie.

W takim razie jakie korzyści płyną z prowadzenia własnej księgowości? Przede wszystkim będziemy w ten sposób sprawowali pełną i pewną kontrolę nad finansami firmy, co pozwoli nam w pełni zrozumieć mechanizmy jej działania i odpowiednio reagować w razie zbliżających się problemów. Do tego warto dodać, że znajomość przepisów zawsze możemy obrócić na naszą korzyść i wykorzystać, aby legalnie wzmocnić nasz biznes.

Oto najważniejsze za i przeciw samodzielnemu prowadzeniu księgowości. A Wy co myślicie na ten temat?

Artykuł został opracowany przez bytomskie biuro rachunkowe – Percentum.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone