Urlop wypoczynkowy

Czy pracodawca może nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź na pytanie z tematu nie jest tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Na ten moment pracodawca nie może nakazać pracownikowi wykorzystania urlopu wypoczynkowego, ale równocześnie są wyjątkowe sytuacje, w których jednak może to zrobić. Jakie to sytuacje?

Pozbycie się zaległego urlopu

Każdy pracownik ma obowiązek wykorzystać swój urlop wypoczynkowy do 30 września następnego roku. Po tym terminie urlop uważa się za zaległy. Równocześnie, pracownik nie może mieć zaległego urlopu. Nie może też otrzymać ekwiwalentu za urlop, jeśli nie doszło do rozwiązania umowy. W takim wypadku firma zatrudniająca go może po prostu wysłać go na urlop. Jeśli chodzi o zaległy urlop to pracodawca może wysłać na niego pracownika, nawet bez jego zgody. Trzeba też podkreślić, że jeśli pracownik ma zaległy urlop, którego nie wykorzystał to pracodawca może zostać ukarany karą grzywny od 1 do 30 tysięcy złotych.

Przy wypowiedzeniu

Pracodawca może też zasugerować wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w czasie wypowiedzenia umowy. W takim wypadku pracownik jest zobowiązany do wykorzystania urlopu wypoczynkowego i to w czasie wskazanym przez pracodawcę. Oczywiście nie ma żadnej reguły, że czas wypowiedzenia należy pokrywać urlopem. Można też normalnie pracować i np. przyuczać następce na swoje stanowisko. W takim wypadku zamiast urlopu wypoczynkowego pracownik otrzymuje za niego ekwiwalent pieniężny.

Czy epidemia coś zmienia w tym temacie?

Niektórzy przedsiębiorcy domagają się, by z powodu epidemii koronawirusa umożliwić im przymusowe wysyłanie pracowników na urlop wypoczynkowy. Na ten moment nie ma przepisów, które by to umożliwiały. Warto jednak obserwować sytuację, bo może się okazać, że w życie wejdą nowe przepisy. Domagają się ich przedsiębiorcy, bo urlopy pracowników mogłyby wygenerować oszczędności dla firmy. Sprzeciwiają się związki zawodowe. Na czym stanie? Na razie nie wiadomo. Koniecznie trzeba, więc obserwować następne wersje Tarczy Antykryzysowej po to, by nie przegapić ewentualnych zmian.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone