lokata długoterminowa

Co zrobić, by nie utracić płynności finansowej w swojej firmie?

Utrzymanie płynności finansowej to jeden z priorytetów w każdym przedsiębiorstwie. Pozwala to bowiem na niezachwiane funkcjonowanie firmy, uniemożliwiając powstawanie zatorów płatniczych. Dowiedz się, jak zachować płynność finansową – pomogą w tym dobre nawyki, o których powinien pamiętać każdy przedsiębiorca.

Utrzymanie płynności finansowej to dla wielu przedsiębiorstw poważne wyzwanie. Szacuje się, że problem z jej zachowaniem może mieć nawet co trzecia firma w Polsce, a sytuacji nie poprawiła pandemia koronawirusa. Warto więc zadbać o finansowe zabezpieczenie firmowych środków – po to, aby nie dopuścić do problemów w razie pojawiających się zatorów płatniczych. 

Zbuduj poduszkę finansową

Chociaż poduszka finansowa kojarzy się z oszczędzaniem osobistych środków „na czarną godzinę”, firma także może stworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa. W tym celu można np. otworzyć konto oszczędnościowe, na który będą trafiać środki z myślą o budowie poduszki finansowej. Warto ustalić konkretną kwotę i uruchomić zlecenie stałego przelewu na wskazany rachunek bankowy. Dzięki temu pieniądze z firmowego rachunku zostaną automatycznie pobrane w wyznaczonym dniu.

Zastanawiasz się, jak duża powinna być poduszka finansowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorstwa. Warto przeanalizować ponoszone koszty i przychody – po to, aby dążyć do zabezpieczenia wydatków w przyszłości.

Otwórz lokatę bankową

Lokata bankowa to produkt finansowy przeznaczony nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również przedsiębiorców. Może być dobrym narzędziem, które pozwoli zabezpieczyć przyszłość firmy w razie nieprzewidzianych wydatków mogących doprowadzić do zachwiania płynności finansowej. 

W zależności od potrzeb i oczekiwań, do dyspozycji są:

  • lokata krótkoterminowa – zakładana np. na 3 lub 6 miesięcy,
  • lokata długoterminowa – zakładana na więcej niż 12 miesięcy. 

To, którą opcję wybierzesz, zależy przede wszystkim od twoich oczekiwań. Jeżeli twoja firma może pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na długi okres, lokata długoterminowa będzie lepszym rozwiązaniem, m.in. z uwagi na wyższe oprocentowanie. Jeśli natomiast obawiasz się, że z pieniędzy trzeba będzie skorzystać w najbliższym czasie, postaw na lokatę krótkoterminową – ona jednak będzie wiązać się z nawet dwukrotnie niższym oprocentowaniem.

Za przykład może posłużyć Lokata Długoterminowa z oferty Toyota Banku, która oferuje oprocentowanie na poziomie 0,35% w skali roku dla umowy 12- miesięcznej. Ta sama lokata na 6 miesięcy oznacza oprocentowanie wynoszące 0,15% w skali roku. 

Jeżeli więc lokata ma służyć zabezpieczeniu płynności finansowej, lokata długoterminowa może okazać się lepszym rozwiązaniem pod względem opłacalności.

Pamiętaj! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć kilka lokat opiewających na niższe kwoty. Dzięki temu – gdy zajdzie sytuacja awaryjna – będzie można wypłacić środki w dowolnym momencie, bez utraty sporych zysków wypracowanych do tej pory. 

Nie dopuszczaj do zatorów płatniczych

Zatory płatnicze są jednym z głównych powodów, dla których dochodzi do utraty płynności finansowej. Aby do tego nie dopuścić, pamiętaj o:

  • sprawdzeniu wiarygodności kontrahenta – jeszcze przed podpisaniem umowy,
  • niezadłużaniu się bez potrzeby – np. poprzez zaciąganie kredytów obrotowych,
  • negocjowaniu warunków płatności z dostawcami towarów itp. 

Najlepszym sposobem na utrzymanie płynności finansowej jest zgromadzenie oszczędności z myślą o zabezpieczeniu w razie awaryjnej sytuacji. Lokata jest jedną z opcji, która pomoże ci w osiągnięciu tego założenia.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone