karty kredytowe

3 błędy popełniane przy użytkowaniu karty kredytowej

Karta kredytowa to produkt bankowy, dzięki któremu mamy zapewniony stały dostęp do środków. Z jednej strony jest niczym błogosławieństwo w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Ale z drugiej… może okazać się prawdziwym przekleństwem.

Z tego też powodu karta kredytowa powinna być wykorzystywana rozsądnie. W przeciwnym razie można narazić się na spore koszty. Poniżej prezentujemy 3 błędy, które sprawiają, że użytkowanie karty kredytowej może wpędzić w duże kłopoty finansowe.

1. Spłata minimalnego zadłużenia w perspektywie długoterminowej

Osoba korzystająca z karty kredytowej może zadłużenie spłacić w całości albo wybrać spłatę minimalnego zadłużenia, czyli najmniejszej możliwej kwoty narzuconej przez bank. Wiele osób wybiera tę drugą opcję, czego powodem jest zbyt duże zadłużenie i niewystarczająca ilość własnych środków na koncie.
Warto pamiętać, że spłata minimalnego zadłużenia zawsze wiąże się z nałożeniem oprocentowania. W efekcie należy spłacić nie tylko wykorzystany limit, ale i odsetki. To w perspektywie spłaty długoterminowej może narazić na spore koszty. Trzeba bowiem wiedzieć, że oprocentowanie karty kredytowej może wynieść nawet 4-krotność stopy lombardowej NBP (dokładne oprocentowanie należy sprawdzić w tabeli opłat i prowizji).

2. Wypłata środków z karty kredytowej w bankomacie

Karta kredytowa pozwala nie tylko na dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Środki można wypłacić również w bankomacie, na co decyduje się wiele osób. Podejmując taką decyzję, popełniają poważny błąd – często nieświadomie.
Warto posiadać wiedzę, że transakcje gotówkowe (a więc wypłata środków z bankomatu) są objęte prowizją wynoszącą średnio 3–4%. Ponadto w ich przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy – wypłaconą gotówkę należy więc spłacić wraz z odsetkami.

3. Nieostrożne korzystanie z karty kredytowej

Przy korzystaniu z karty kredytowej istotne znaczenie ma zachowanie bezpieczeństwa. Transakcji może dokonać bowiem aktualny posiadacz karty. By dokonać zapłaty, nie potrzebna jest na przykład weryfikacja kodem SMS. A to zwiększa ryzyko poważnych kłopotów finansowych, jeśli karta kredytowa trafi w niepowołane ręce.

Do takich sytuacji może dojść choćby w restauracji. Kelner zabierający kartę kredytową na zaplecze (bo tam na przykład zlokalizowany jest terminal), z łatwością może spisać numer karty, datę jej ważności oraz kod CVV (na odwrocie). A wszystkie te dane wystarczą, by bez problemu dokonywać transakcji przez Internet, nie posiadając fizycznie karty.

Takich błędów należy się więc wystrzegać, by oszust nie doprowadził do poważnego zadłużenia.

By korzystanie z karty kredytowej było opłacalne

Karta kredytowa to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu otrzymujemy dostęp do dodatkowych środków. Rozsądne z niej korzystanie może okazać się bardzo opłacalne. W ten sposób można bowiem od banku otrzymać nieoprocentowany kredyt nawet na 56 dni (w tzw. okresie bezodsetkowym). Po tym czasie, jeśli całość zobowiązania nie zostanie uregulowana, wówczas bank narzuca odsetki (od całości zadłużenia). Dlatego też trzeba zapoznać się z najważniejszymi zasadami jej funkcjonowania, czytając przy tym dokładnie warunki umowy. W przeciwnym razie karta kredytowa może stać się pierwszym krokiem, który napędzi spiralę długów.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone